Town & Country uppföljning

Så blev det till slut av efter många kontakter och samtal med många kontaktpersoner för att till slut få dispens för att öppna Ronnebygatan utan kostnad.

De som bistått och hjälpt oss är;

Bertil Svennesson, Christoffer Larsson, Alexander Kouzmine och Annelie Bladh. Varmt tack för all hjälp och förståelse.

När så vi fick dispens så fanns det ingen soppa i storpack – nästan antiklimax! Då fixade Birgitta Bjarting 10 kg Felix gulaschsoppa genom Sturköhallen. Stort tack till Birgitta för hjälpen!

Sen har vi våra medhjälpare i köket, Ia, Christina, Claes och Sylve (styckmästare med franskbröd som specialitet. Utan er hade det inte blivit så bra och välorganiserat. Kram och tack!

Funktionärerna på Ronnebygatan ska självklart också få en eloge, Sylve, Kjell & Anita Håkansson, Conny & Gun-Britt Svensson, Hasse bullmerca med familj och Leif (is Leif) & Kerstin.

Givetvis, tack alla ni som kom med era klenoder, hoppas att ni hade en trevlig runda och skön eftermiddag!

Så för några korta minuter levde Ronnebygatan upp igen, många minnen från förr och alla anekdoter dök upp igen. Man tänkte på namnen på sedan länge avlidna kamrater som vi körde samman med på den gamla goda tiden.

Som brukligt är var Ronnebygatan i princip tom på folk och liv, några få par spatserade och tittade förundrat på alla veteranbilar som sakta gled förbi, men som sagt, under några få minuter var det som förr, fast utan alla människor. Det är nog så att utan bilarna så dör stadskärnorna sakta ut, eller har jag fel och om ett par generationer kanske städerna är åt stadsborna utan fordon och trafik?

Framme vid det vackra målet, Bastasjön och Bastasjöstugan kunde man insupa naturen och omgivningarna innan vi kom in i stugvärmen. Där fick deltagarna ett frågeformulär med ganska knepiga frågor.

Vid sammanräkning av antal rätt blev det så här;

1 pris, 300 kronor i presentkort på Clas Olsson, Mats Botvid &Leif Abramsson, förbluffande 11 rätt av 12!

2 pris, 200 kronor i presentkort på Clas Olsson, Leif Hernström & Kerstin, 9 rätt och närmast utslagsfrågan

3 pris, 100 kronor i presentkort på Clas Olsson, Per & EvaLotte Hederås, 9 rätt men lite längre från utslagsfrågan.

Möjligen kan vi försöka göra detta igen, be om lov att köra Borgmästargatan och hela Ronnebygatan?

Nu lite bilder;

Kjell Håkansson

Sylves bilder

Bilder från undertecknad

Svenne