Örikets Bilutställning Korax uppföljning

Kort sagt blev det en riktig succé! 111 bilar och 3 2-hjulingar (nja en 3-hjulig flaka var det av de 3) fyllde hela parkeringen och parken. Några knallar kom det också, T-shirt och kepsar, Kenna & Gullis godisvagn och en modellbilsförsäljare i skala passande till modelljärnvägar. Karin Sabel kom och visade sina hemsydda kläder med hjälp av två mannekänger, mycket uppskattat! Corvette-klubben kom med hela 32 bilar som spände över de olika årsmodellerna.

För utställningen ansvarade BVK i samarbete med Islanders Cruiser och Carlscrona Cruising Club. Det fanns frukost med frallor från vårt lokala bageri Andréns. I parken fanns det sillamackor, korv och hamburgare för de sultna.

Vi höll även en ”Folkets Röst”, besökarna fick rösta på de de ansåg var den finaste bilen.

1a’ pris 750.- bensin på Cirkle K gick till Raine Fredrikssons fina Ford Skyliner 1959.

2a’ pris 500.- bensin på Cirkle K gick till Stefan Bjartings sällsynt fina Saab 92B 1954.

3e’ pris 250.- bensin på Cirkle K gick till Jan Perssons extremt fina Oldsmobile Delta 88 1958 cab.

1a’ pris bästa 2-hjuling, 500.- Battsam gick till Anders Albertssons fina Rödquarna 1954.

För kvällsunderhållningen ansvarade Islanders Cruiser och Carlscrona Cruising Club, Jocke Müllo underhöll fram till huvudattraktionen The Playtones som var i toppform! Besökarna dansade och roade sig, mycket trevligt!

Ca 540 dagsbesökare och ca 300 kvällsbesökare blev det!

Från vår klubb var det Arne & Lottas ide att göra något som alternativ till uteblivna Nostalgia. När jag så träffade Kjell Mattsson, Micke Lundström och Conny Strömberg visade det sig att de hade samma ide!

Saken var biff – vi gick till verket med planering och förberedelser för att klara arrangemanget.

Samarbetet med Islanders Cruiser och Carlscrona Cruising Club var helt perfekt, tre klubbar i symbios som drog åt samma håll!

Vi måste också framhålla alla de funktionärer som slet under arrangemanget – utan alla deras insatser hade det aldrig gått!

Varmt tack till Islanders Cruiser och Carlscrona Cruising Club och alla funktionärer!

Stort tack till alla besökare som kom och gjorde vår dag!

Arrangemanget gav mersmak och går det som vi vill så återkommer detta nästa år.

Svenne

Bilder från Erika Mattsson;

1 pris
The Cod-Mobile